Metody, techniki i narzędzia badawcze
- Poznań – miasto duże, pełniące funkcje metropolitalne, realizujące koncepcję miasta zwartego, o zróżnicowanym charakterze osiedli,
- Swarzędz – miasto średniej wielkości, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie rdzenia metropolii, podlegające intensywnym procesom inwestycyjnym, bez wyraźnie ukształtowanej wizji rozwoju przestrzennego,
- Puszczykowo – miasto małe, leżące w obszarze metropolitalnym Poznania, otoczone Wielkopolskim Parkiem Narodowym, kształtowane w nawiązaniu do założeń koncepcji miasta-ogrodu.
Wzięcie pod uwagę tych trzech miast daje możliwość przeprowadzenia badań porównawczych w przedmiocie analiz.
- Zbadanie, spowodowanego pandemią, subiektywnego poziomu stresu mieszkańców miast i jego źródeł,
- Określenie determinant natury demograficznej (np. wiek, płeć, wykształcenie), społecznej (np. wielkość gospodarstwa domowego, dzietność), ekonomicznej (np. status zatrudnienia, zawód, dochody) poziomu tego stresu.
- Identyfikacja elementów struktury miasta potęgujących poziom stresu mieszkańców w dobie pandemii (miejskie stresory).
- Identyfikacji elementów struktury miasta redukujących poziom stresu mieszkańców.
- Określeniu zależności między subiektywnym poziomem stresu mieszkańców a sposobem zagospodarowania bliższego środowiska zamieszkania (m. in. typ zabudowy, nasycenie zielenią, poziom dostępności przestrzennej do istotnych z punktu widzenia zaspokojenia jego potrzeb elementów zagospodarowania).
- Określenie związku między poziomem stresu mieszkańców a cechami zamieszkiwanego przez nich miasta (wielkość miasta, organizacja przestrzeni, struktura funkcjonalno-przestrzenna itp.).
Badania będą polegały na ocenie w wybranej grupie ludzi (po 50 osób z trzech miast – Poznania, Swarzędza, Puszczykowa) poziomu stresu na podstawie określenia poziomu kortyzolu w próbkach śliny.
Grupa badana będzie wybrana z uwzględnieniem takich m.in. kryteriów, jak: wiek, płeć, wykształcenie, zawód wykonywany (sfera prywatna/publiczna), stan zdrowia, deklarowany poziom stresu, wykorzystanie czasu wolnego, w tym aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu.
Osoby uczestniczące w badaniu nie mogą być uzależnione od nikotyny, alkoholu oraz narkotyków.
Badanie będzie przeprowadzone trzykrotnie, w okresie od września 2022 do grudnia 2023, aby sprawdzić, czy poziom hormonu stresu zmienia się w czasie, a jeśli tak, to oszacować czynniki odpowiedzialne za te zmiany (szczegółowe terminy badania uzależniane będą od rozwoju sytuacji epidemicznej i związanych z nią obostrzeń i luzowań).
Uczestnicy badania rekrutowani będą spośród osób wypełniających geoankietę.
Badanie pozwoli na:
- Określenie obiektywnego poziomu stresu wśród mieszkańców miast związanego z pandemią,
- Określenie związku między poziomem obiektywnego stresu a cechami badanych (wiek, płeć, wykształcenie zawód wykonywany itp.),
- Określenie zmiany poziomu stresu w zależności od sytuacji epidemicznej,
- Zidentyfikowanie grup społecznych bardziej wrażliwych na stres pandemiczny.
Pobieranie próbek śliny jest nieinwazyjną, łatwą i standardową metodą. Do przeprowadzania badań niezbędna jest niewielka objętość śliny (ok. 2 ml), która będzie pobrana do probówki przez osoby uczestniczące w badaniu rano przed jedzeniem i umyciem zębów. Firma kurierska dostarczy oraz odbierze probówki na ślinę. Pacjenci otrzymają instrukcję opisującą sposób pobierania śliny i przechowywania próbek. Dla badanych dostępny jest także film instruktażowy ze strony producenta testu do pomiaru CORT pod linkiem: (Passive drool collection is a gold standard when collecting saliva samples).
Każdorazowo po pobraniu próbek śliny badani zostaną poproszeni o wypełnienie ankiety psychologicznej. Otrzymane wyniki badań mają charakter poufny i zostaną wykorzystane jedynie do celów naukowych, związanych z realizacją projektu, z zastrzeżeniem anonimowości danych osobowych.
Za udział w badaniu przewidziane jest wynagrodzenie w formie bonów Sodexo o wartości 300 zł.
Wynagrodzenie wypłacone zostanie po zakończeniu cyklu badań.
Badanie to umożliwi:
- Pomiar (nie poczucie) subiektywnego poziom stresu badanych,
- Powiązanie subiektywnego poziomu stresu z obiektywnym (niedoszacowanie/przeszacowanie poziomu stresu),
- Identyfikację zmian subiektywnego poziomu stresu w czasie, w nawiązaniu do rozwoju sytuacji epidemicznej (obostrzenia, luzowania, lockdowny),
- Określenie przyczyn tych zmian (z uwzględnieniem sposobów radzenia sobie ze stresem).
Na cele badania wykorzystane zostaną specjalistyczne, znormalizowane ankiety psychologiczne: PSS-10 – Skala Odczuwanego Stresu oraz Mini-COPE – Inwentarz do Pomiaru Radzenia Sobie ze Stresem lub podobne.
Celem badania jest:
- Percepcja zmian zachodzących w funkcjonowaniu mieszkańców i elementów struktury miejskiej w następstwie Covid-19.
- Identyfikacja zmian wymagających wprowadzenia w systemie miasta w następstwie pandemii na rzecz redukcji poziomu stresu mieszkańców.
- Identyfikacja zmian, jakie zaszły w sposobie zarządzania miastem w efekcie pandemii.
Celem badania jest zebranie informacji na temat szczegółowych sposobów reakcji władz miejskich na zmiany organizacji życia społeczno-gospodarczego w danym mieście (zmiana w programach inwestycyjnych, sposobach zarządzania miastem, podejmowanych inicjatywach oddolnych mieszkańców, przebiegu procesów samoorganizacji itp.).
Przeprowadzona zostanie w sposób zdalny. Do badania zaproszeni zostaną eksperci w przedmiocie badania – uznane autorytety zarówno z kraju, jak i z zagranicy.
Celem badania jest uzyskanie mniej lub bardziej zbieżnych wizji ekspertów co do rozwoju miast po pandemii i zmian wymagających wprowadzenia w miastach w efekcie pandemii, na podstawie zaprezentowanych im wyników badań przeprowadzonych z mieszkańcami i władzami miast oraz ich własnej wiedzy i przemyśleń.